Kanał: Karnice

Metryczka

  • Widownia: 69791
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Gmina Karnice położona jest w północnej części województwa zachodniopomorskiego przyciąga turystów ciszą, czystym powietrzem i niewielką odległością do bałtyckich plaż. 

Siedziba władz gminy mieści się w Karnicach, gdzie znajduje się Urząd Gminy i wszystkie podstawowe instytucje, niezbędne do życia w miejscowości na przykład poczta, bank czy dom kultury. 

Prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, której motto brzmi: „Razem tworzymy, razem chronimy”. Gmina ma trzy jednostki OSP, a w Karnicach bycie strażakiem to tradycja rodzinna.

W Karnicach mieści się Przedszkole, Zespół Szkół Publicznych wraz z przyległym do niego kompleksem sportowym, w skład którego wchodzi hala sportowa oraz boisko ORLIK 2012.

Karnice mają dwa interesujące zabytki sakralne. Pierwszy z nich to kościół parafialny pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki wzniesiony w 1493 roku. W XVIII wieku wzbogacono go o dzwonnicę z drewnianym z hełmem. Z bogatego wyposażenia świątyni zachował się ołtarz, ambona, chrzcielnica i organy. Drugim zabytkiem znajdującym się w sąsiedztwie kościoła jest neogotycka kaplica pogrzebowa z ciekawą płaskorzeźbą Chrystusa.

Karnice są niewielką gminą o charakterze rolniczo-turystycznym. Nie ma tu szkodliwego dla środowiska przemysłu. Królują malownicze pola, farmy wiatrowe  i położone w otoczeniu pięknej przyrody domki letniskowe dla turystów, których przyciąga tu czystość powietrza, cisza i bliskość morza.

Ze stolicy gminy docieramy do miejscowości Niedysz. Znajduje się tu atrakcyjne miejsce do odpoczynku i organizacji spotkań mieszkańców, czyli Hubertówka. Można tu spędzić popołudnie poprzez aktywny wypoczynek, grillowanie, można także zapoznać się dzięki ustawionym tablicom z tutejszymi, często rzadkimi okazami flory i fauny. Hubertówka jest także ulubionym miejscem, gdzie obchodzony jest w plenerze Dzień Dziecka.

Do Cerkwicy wjeżdżamy przez dwa nowoczesne, pięknie  ukwiecone ronda. To jedna z najstarszych miejscowości Pomorza Zachodniego. Góruje nad nią kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa wzniesiony na wzgórzu „Dzwonnik”. Jest przykładem piętnastowiecznej architektury sakralnej. W XVIII wieku do świątyni dobudowano wieżę wykonaną z czerwonej cegły i drewna. We wnętrzu kościoła znajduje się barokowy ołtarz, chrzcielnica i ambona. Jest jeszcze jedno niezwykłe miejsce w Cerkwicy, to studnia Świętego Ottona. Jak podają źródła, w XII wieku biskup z Bambergu przybył na ten teren z misją ochrzczenia miejscowej ludności. Po tym akcie pozostała studnia z kamienia narzutowego, obok której, w XIX wieku,  dobudowano kamienny postument z krzyżem i pamiątkową inskrypcją. 

W bezpośrednim jej sąsiedztwie znajduje pięknie położony stadion,  przygotowany do organizacji rozgrywek piłkarskich.

W Cerkwicy mieści się także Szkoła Podstawowa z wielofunkcyjnym boiskiem sportowym i jedna z trzech jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, która skutecznie ratuje  mieszkańców przed skutkami pożarów. Miejscowość położona jest na styku dwóch dróg wojewódzkich – 103 i 110, którą w kilkanaście minut dotrzemy do  brzegu Morza Bałtyckiego.

Czaplin Wielki to niewielka wieś położona  na wschód od Cerkwicy. Mieści się tu kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Co interesujące, został on już wybudowany w czasach współczesnych, choć przypomina wiekowe świątynie Pomorza Zachodniego. Kościół zbudowano w latach 1994-95. W prezbiterium umieszczono obrazy z wizerunkiem Faustyny Kowalskiej i Świętego Jana Pawła II. 

Węgorzyn to niewielka wieś położona na południe od Czaplina Wielkiego. Związana z nią jest postać księdza Augusta Froelicha, księdza katolickiego, przeciwnika nazizmu, który za obronę polskich robotników przymusowych został zgładzony w Dachau przez Niemców. We wsi można dostrzec dobrze zachowane fragmenty zabudowy ryglowej.

W Paprotnie, liczącym niewiele ponad trzystu mieszkańców  warto   zwrócić uwagę  na dwukondygnacyjny  pałac z drugiej połowy XIX wieku, z dobudowanym skrzydłem z wieżą, który wielokrotnie przebudowywany zatracił cechy stylowe oraz na pozostałości pałacowego parku. W budynku do 2007 roku mieściła się szkoła, obecnie pałac jest do sprzedaży.

Historia Ciećmierza sięga początków XIV wieku. Warto zwiedzić tu kościół wybudowany w 1603 roku. Jest to budowla o konstrukcji ryglowej w kształcie prostokąta bez prezbiterium. Wyjątkowe i nigdzie indziej niespotykane jest  zamocowanie dzwonu z 1768 roku pod okapem szczytowej części dachu. We wnętrzu znajduje się empora muzyczna wsparta na dwóch słupach oraz bogato polichromowana ambona z 1784 roku.

Wieś Janowo słynie z unikalnej w skali światowej hodowli ryb. Firma Jurrasic Salmon prowadzi tu zaawansowany technologicznie obiekt przeznaczony do hodowli łososia atlantyckiego. To także pierwszy na świecie zakład, który do tego celu wykorzystuje zasolone wody złóż geotermalnych oraz trzeci, który prowadzi produkcję od jaja ryby do dorosłego osobnika. Krótko mówiąc, firma jest chlubą nie tylko Janowa ale całej gminy Karnice.

W bezpośrednim sąsiedztwie Janowa znajduje się piękny pałac w Dreżewie, miejscowości oddalonej zaledwie trzy kilometry od morza. Został on zbudowany w połowie XIX wieku, a w latach   dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był kultowym miejscem spotkań artystów. Dwukondygnacyjny pałac ma czteroboczną wieżę przyozdobioną blankami. Niestety, obiekt obecnie niszczeje i czeka na właściciela, który przywróci mu dawny blask.

W podobnej odległości od brzegu Bałtyku, co Dreżewo, położona jest wieś Ninikowo. Znajduje się tu dwór i pałac dworski z połowy XIX wieku. Bliskość morza sprawia, że w miejscowości kwitnie biznes turystyczny oferujący na wynajem pokoje i domki letniskowe. Turyści zmęczeni nadmorską wrzawą mogą odnaleźć tu tak upragniony przez wielu wczasowiczów spokój.

Lędzin to niewielka wieś sołecka, w której dwom obiektom warto się bliżej przyjrzeć. Pierwszy z nich to kościół filialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, odwołujący się stylowo do dawnej zabudowy Pomorza Zachodniego. Unikalnym zabytkiem jest natomiast wiatrak holenderski pochodzący z końca XIX wieku. Ma nieruchomy korpus, a na nim spoczywa obracalna bryła dachu o podstawie kołowej,  co pozwala na jego obrót o 360 stopni i ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru.

Wieś Drozdowo położona w pobliżu drogi wojewódzkiej  numer 102, urzeka ciszą i spokojem. Na turystów czekają tu komfortowe domki letniskowe, w których można odpocząć z dala od tłumu plażowiczów. Wokół Drozdowa rozpościera się farma wiatrowa, widok w tej części Pomorza Zachodniego już niemal naturalny. Podobnie jest w innych częściach gminy Karnice, która postawiła na rozwój ekologicznych źródeł energii.

W położonym nieopodal Konarzewie na szczególną uwagę zasługuje Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny wybudowany w 1899 roku na fundamentach dawnej świątyni katolickiej. W świątyni zachowała się empora z organami oraz odrestaurowana chrzcielnica z 1682 roku. Tak w innych miejscowościach gminy Karnice tak i tu turystom oferuje się pokoje i domki letniskowe do wypoczynku.

Niemal nad samym brzegiem Jeziora Liwia Łuża znajduje się wieś Skalno, Domki letniskowe, agro - domki – wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody i w bezpośredniej bliskości morza.

Na wschód od Skalna jest Pogorzelica, ale nie ta nadmorska z plażami, tylko sąsiadująca z nią wieś o tej samej nazwie położona nad niewielkim zbiornikiem wodnym Konarzewo znanym też jako Bagno Pogorzelickie. Tak jak w całej gminie doskonale rozwinął się tu biznes turystyczny. Wieś oferuje domki letniskowe na wynajem, z których tylko krok dzieli nas do pięknego lasu. Ciekawostką jest to, że  gmina Karnice do 1974 roku miała dostęp do morza, potem jednak granice gminy zmieniono i dziś w najdalej na północ wysuniętym miejscu dzieli ją od brzegu Bałtyku około dwóch kilometrów. Doskonale widać to z lotu ptaka, ale i tak można powiedzieć - w zgodzie z prawdą - że Karnice to gmina nadmorska.....